Multifokálne, alebo progresívne okuliare: často spomínaná téma. Čoraz viac počujeme o nich, hlavne ohľadom zvyknutia si resp. nezvyknutia si na ne. Priblížme si teda, aké sú tie okuliare a komu sa odporúčajú.
V mladom veku sa naše oči bez problémov prispôsobujú rôznym vzdialenostiam. Zaostrovanie z diaľky do blízka nám zaručuje naša očná šošovka. Nie je to inak ani v prípade, keď niekto nosí okuliare už od detstva – môže byť krátkozraký, ďalekozraký alebo astigmatik – v každom prípade zaostruje šošovka pomocou ciliárnych svalov. Tento proces sa nazýva akomodácia a tá nám zaručuje zaostrovanie pri zmene pohľadu z diaľky do blízka.
Táto schopnosť však vekom postupne klesá, prvé príznaky sa prejavujú okolo veku 40. Napríklad: ťažšie trafíme niť do ihly, ťažšie čítame pri slabšom osvetlení alebo musíme viac vystrieť ruky, aby sme vedeli prečítať noviny alebo sa pozrieť do nášho smartfónu.
Pomocou vhodných okuliarov sa tieto problémy dajú riešiť. Na výber máme aj viac typov okuliarových skiel: Poprvé sú tu tzv. čítacie okuliare – majú jedinú dioptriu na celej ploche, tj. vidíme s nimi len na jednu vzdialenosť. Je to perfektným riešením na prečítanie novely, ale v každodennom živote striedame viac vzdialeností: šoférujeme auto a pritom sledujeme palubovku a GPS navigáciu, pracujeme s počítačom, vybavujeme papierovačky a popri tom pobehávame v kancelárií. Možme ale spomenúť aj varenie, nakupovanie a iné aktivity, pri ktorých striedame rôzne vzdialenosti. V týchto prípadoch musíme čítacie okuliare neustále nasadzovať hore-dole, a ani na stredné vzdialenosti (PC monitor, varenie..) nebudú dobré. Ten kto potrebuje korekciu aj na dialku musí dokonca striedať aj 3 okuliare, čo sa zdá byť v dnešnej dobe ako nemožné.
Predchodcom multifokálnych okuliarov sú bifokálne okuliare, ktoré majú v dolnej časti tzv. okienko – ktoré slúži na čítanie a vrchná časť na dialku. Nevýhoda tohto typu spočíva jednak v estetike – viditeľná hranica medzi dioptriami na dialku a na blízko, ktorá ale spôsobuje aj významný skok obrazu pri zmene pohľadu z dialky na blízko. Ďalšou nevýhodou je ich nevhodnosť na počítač a všetky ostatné stredné vzdialenosti. Dobré sú len na vzdialenosti 5m a viac a na 30-40cm.
Práve preto vymysleli multifokálne okuliare pred viac ako 50 rokmi. Preto, aby ste videli s jednými okuliarmi na všetky vzdialenosti ostro, bez rušivého skoku obrazu a viditeľného ohraničenia.
Z hľadiska fungovania multifokálna šošovka sa delí na 4 časti. Vrchná časť slúži na videnie do diaľky, spodná na čítanie. Stredná zóna je prostredná časť šošovky, kde dioptria plynule prechádza zo zóny do diaľky do zóny na blízko. Takže je to prirodzene vytvorené: keď sa dívame rovno do diaľky, tak používame vrchnú časť sklíčka, keď chceme niečo prečítať, tak automaticky skloníme hlavu a tým pádom sú už čítacie dioptrie pred očami. Bočné časti skiel nie sú užitočné, zobrazenie je mierne rozmazané, skreslené. V praxi to znamená, že keď chceme niečo vidieť do strán, musíme sa na to otočiť hlavou.
Na prvý pohľad to znie trošku vystrašujúco, ale svetoví lídri v oblasti očnej optiky investujú veľa zdrojov do výskumu a vývoja, technológia tak stále napreduje a tým pádom sa hore uvedené rušivé javy čoraz viac minimalizujú.
Zo spätnej väzby, ako aj zo skúsenosti vieme, že najväčšie problémy pri adaptácií na multifokály spôsobuje chôdza, schody, prudké pohyby. Progresívne okuliarové sklíčka majú v každom bode rozdielne dioptrické hodnoty a tak sa v mozgu vytvára iný obraz, ako pri jednoohniskových sklách, kde je iba jedna hodnota na celej ploche. A k tomu je naozaj potrebná adaptácia nervového systému. Je to veľmi individuálna záležitosť, niekomu to trvá 2 hodiny, niekto potrebuje dokonca aj 2 týždňe.
Vo všeobecnosti sa dá ale povedať, že ak sa splnia nasledujúce tri základné veci, návyk na multifokálne okuliare bude plynulý a bezproblémový:
- Dôkladné vyšetrenie zrakovej ostrosti – pred kúpou multifolálnych okuliarov je samozrejme dobré si dať vyšetriť zrak, aby sa zhotovili podľa aktuálnych hodnôt. Pri vyšetrení treba klásť veľký dôraz na to, aby oči boli v rovnováhe, môžme sa o tom presvedčiť pomocou binokulárnych testov.
- Vhodný výber rámu a typu okuliarových šošoviek – z hľadiska rámu je dôležité, aby bol okuliarový rám pohodĺný a aby sa prispôsoboval k tváru nositeľa. Výber správneho typu okuliarovej šošovky závisí od nárokov zákazníka (používanie počítača, šoférovanie, športové aktivity atď), od typu rámu a od dioptrických hodnôt. Na základe týchto informácií vieme individuálne doporučiť najvhodnejšie okuliarové šošovky.
- Centrácia šošoviek – Zohľadňujeme vzdialenosť a výšku zreníc, inklináciu rámu atď. Tieto údaje sa určujú pomocou videocentrovacieho systému s presnosťou 0,1mm
Dúfame, že sa nám podarilo trošku objasniť pojem progresívnych okuliarov, v prípade otázok neváhajte nás kontaktovať, sme tu pre Vás!