Teplé letné dni zaťažia ľudské telo, a to najmä organizmus detí, tehotných žien a starších ľudí . Slnečné žiarenie má samozrejme aj veľa pozitívnych účinkov, je dôležitým zdrojom vitamínu D, ktorý je nevyhnutný pre naše telo. Aj tu však platí pravidlo všetko len s mierou. Tu je zopár rád, načo si dávať pozor v týchto dňoch!
- Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu medzi 11:00 a 15,00 hodinou. V tomto čase je totiž najsilnejšie slnečné žiarenie.
- Príjem tekutín. Odporúčané množstvo dospelého človeka sú 2-3 litre vody. Počas fyzickej aktivity potrebuje ľudské telo vody ešte viac.
Nedostatočná konzumácia vody môže spôsobovať bolesti hlavy, závraty. Naša pokožka môže byť suchá a naše oči majú takisto tendenciu vyschnúť. Teplý suchý vzduch, klimatizácia, prašné prostredie zvyšuje pocit suchého oka. Suché oko spôsobuje veľa nepríjemných príznakov, ako svrbenie, pálenie očí, pocit cudzieho telesa v oku, podráždené oči, začervenanie, paradoxne aj slzenie. Pre zmiernenie/odstránenie príznakov by sme mali venovať viac pozornosti na príjem tekutín. Správne hydratované telo totiž prispieva k prírodzenej tvorbe slzného filmu.
- Ochrana proti UV žiareniu
Počas našich vonkajších aktivít by sme nemali zabudnúť popri ochrane pokožky aj na ochranu našich očí. Bez adekvátnej ochrany predné štruktúry oka(rohovka a spojivka) pohltia škodlivé UV žiarenia. Preto sa krátkodobý účinok UV žiarenia prejavuje práve na týchto oblastiach v podobe začervenania, svrbenia a zápalov. Ak sa UV lúče dostanú cez zreničku do vnútra očnej buľvy, lúče absorbuje očná šošovka, v najhoršom prípade sa dostanú až na sietnicu a tu spôsobia nezvratné zmeny a ochorenia ako napr. šedý zákal a vekom podmienená makulárna degenerácia. Správne slnečné okuliare majú nielen 100% ochranu proti UV žiareniu, ale poskytujú príjemné vnímanie farieb a majú dostatočne hrubé šošovky. Hrúbka šošoviek hrá veľkú rolu pri nasledovných:
- Obyčajné slnečné okuliare s farebnými fóliami nedokážu sfiltrovať silné UV žiarenie
- Navyše počas nosenia sa tenké šošovky deformujú. To spôsobuje skreslený obraz. Nositeľ tak nezažije zrakovú pohodu, ale naopak bolesti hlavy, závraty, nedokáže odhadnúť vzdialenosti, vidí jamy na rovnom chodníku.
- Tenká šošovka sa v priebehu pár dní poškriabe a to výrazne ovplyvňuje videnie.
Ďalšou nevýhodou lacných slnečných okuliarov je nekvalitný materiál. U plastových rámov sa to prejavuje v tom, že sú veľmi krehké a nedajú sa upraviť na tvár nositeľa. Výsledok je, že sa buď kľžu po nose alebo tlačia za ušami. Kovové rámy obsahujú alergénne látky, ktoré pri kontakte s potom spôsobia kožné problémy, svrbenie, začervenanie. Majú krátku životnosť, čo sa prejavuje aj tak, že je nemožné ich opraviť. Všetky slnečné okuliare, ktoré sa dajú kúpiť v očných optikách spĺňajú normý EÚ a zaručujú kvalitu a vlastnosti rámu i šošoviek.