Szemünk védelme a digitális korban
Digitális világban élünk. Kicsiktől nagyokig, szinte mindenki használ valamilyen „okos”eszközt. Segítségünkre vannak a mindennapokban, meggyorsítják a munkánkat. A koronavírus járvány pedig még jobban a négy fal közé szorította az emberiséget, felváltva a személyes kapcsolatot az elektronikussal.
A szemünk viszont eredetileg nem arra volt kitalálva, hogy órákig nézzen egy 30cm-re lévő kütyüt. Ezen eszközök fokozott használata különböző panaszokat okozhat:
- fáradt, vörös szemek
- égő,viszkető szem
- fényérzékenység
- fejfájás
- homályos látás távolra és/vagy közelre
- távolról közelre nézéskor hosszabb ideig tart beélesíteni
- szemszárazság vagy épp könnyezés (ami lehet száraz szem miatt is)
- nyak-, vállfájás
Ezt összefoglaló néven digital eye syndrome, vagyis digitális szembetegségnek is nevezik.
A fáradt, égő érzés hátterében állhat az is, hogy képernyő előtt kevesebbet pislogunk, a légkondícionálás is súlyosbítja a szem kiszáradását. A műkönnyek használata segíthet ezeken a panaszokon. Az ülő életmód miatt gyakori panasz a nyak, váll, hát fájdalma, sokat segít a helyes testtartás megtartása ülés közben is, a gyakori helyzet változtatás. Fontos, hogy az ergonomikus elrendezés, például, a képernyő szemmagasságban, egyenesen előttünk legyen. A monitor ajánlott távolsága pedig több mint 50cm.
A felhasználók 80%-a többször használ okostelefont, mint asztali számítógépet. A csökkent távolság, kis betűméret, a képernyők kék fény kibocsájtása, a korlátlan használat mind-mind befolyásolja az alkalmazkodást, konvergenciát és a fénytörési rendszert. Ennek eredménye lehet a már említett homályos látás, fejfájás, fókuszálási problémák.
A kék fény hatása a szervezetünkre
Bár a kék fény természetes jelenség, sokkal több kék fény vesz minket körül a LED izzók megjelenésével és a különféle elektronikus eszközöknek köszönhetően.
A látható fény spektruma 380 és 780 nm között van. Az ultraibolya, valamint az infravörös fény pedig a nem látható fény.
A kék fény befolyásolja a napi ritmusunkat, az ébrenlétet, hatással van a hormonháztartásunkra. Tehát a kék fények vannak jótékony hatásai is. A 380 és 440 közötti hullámtartományban lévő kék fény viszont káros hatású. Ráadásul, az UV fénnyel ellentétben, a látható kék ibolya fény szinte teljes mértékben szűrés nélkül halad át a szemen, így a retinán okoz elváltozásokat, makula degeneráció kialakulásához is vezethet.
Amire érdemes odafigyelni:
Teljes mértékben nem tudjuk kizárni a digitális eszközöket az életünkből. Alvás előtt viszont már nem tanácsos a telefonunk nyomkodása, mert a kék fény elnyomja az alvási hormont, és nehezebben tudunk elaludni.
Hallott már a 20:20:20 szabályról? Ajánlott minden 20 percnyi képernyőidő után 20 másodpercig egy 20láb /6m/ távolságban lévő tárgyra fókuszálni.
Kutatások bizonyítják, hogy a túl sok közelre nézés gyerekeknél fokozza a rövidlátást. A szabadban töltött idő viszont jó hatással van a szem fejlődésére.
A kék szűrős szemüvegek működési elve, hogy megszűrik a kék fény azon részét, mely káros hatással van a szemre. Hatékony védelmet nyújtanak, segítenek megvédeni szemünk egészségét, és nyugodt, kontrasztosabb látást biztosítanak.
Forrás:
1. Coles‐Brennan C, Sulley A, Young G. Management of digital eye strain. Clin Exp Optom 2019;102(1):18-29. https://doi.org/10.1111/cxo.12798
2. Roseneld M. Computer vision syndrome (a.k.a. digital eye strain). Optom Pract 2016;17(1):1-10.
3. Sheppard AL, Wolsohn JS. Digital eye strain: Prevalence, measurement and amelioration. BMJ Open Ophthalmol 2018;3:e000146. https://doi.org/10.1136/bmjophth-2018-000146
4. American Optometric Association. Computer vision syndrome. https://www.aoa.org/patients-and-public/caring-for-your-vision/protecting-your-vision/computer-vision-syndrome (accessed28 April 2020).
5. Turgut B. Ocular ergonomics for the computer vision syndrome. J Eye Vis 2018;1(1:2). http://www.imedpub.com/journal-eye-vision/ (accessed 22 May 2020)2019;102(1):18-29. https://doi.org/10.1111/cxo.12798