A meleg nyári napok megterhelik az emberi szervezetet, különösképp a gyermekek, terhesek és idős emberek szervezetét. Természetesen sok pozitív hatása van a napsugárzásnak, fontos D vitamin forrás, ami elengedhetetlen számunkra. Itt is érvényes azonban a mindent csak mértékkel szabály. Érdemes tehát néhány általános szabályt betartani.
- Kerüljük a kinti tevékenységeket a tűző napon 11,00 és 15,00h között. Ekkor a legerősebb a napsugárzás. A szem UV védelménél sokat segíthet a sapka, kalap napszemüveggel kiegészítve. Érdekesség, hogy bár 11-13 h-ig a legerősebb az UV sugárzás, de a szem szempontjából a délelőtti es délutáni órák veszélyesebbek, mivel olyankor nem fentről jönnek a sugarak, hanem szemből, sokkal több UV éri ilyenkor a szemet.
- Folyadékbevitel. Felnőtt embernél az ajánlott folyadék mennyisége 2-3 liter. Fizikai aktivitás során még nagyobb a szervezet vízigénye.
Ha nem elegendő mennyiségű vizet fogyasztunk, akkor fejfájás, szédülés jelentkezhet. Bőrünk kiszáradhat, szemünk is hajlamos a kiszáradásra. A száraz meleg levegő, klíma, füstös, poros helység mind-mind fokozza a szem kiszáradását. A szemszárazság pedig kellemetlen, irritáló tünetekkel jár, úgymint viszketés, égés, idegentestérzés, bepirosodás, paradox módon könnyezés. A tünetek enyhítésére, megszüntetésére első lépésként a kellő mennyiségű folyadékbevitelre érdemes figyelni. A megfelelően hidratált test ugyanis hozzájárul a természetes könnytermeléshez.
- UV-védelem
Kint tartózkodásunk alatt nem szabad elfelejtkezni sem bőrünk, sem szemünk védelméről. Megfelelő védelem nélkül a káros sugárzás nagyrészét a szaruhártya és kötőhártya nyeli el, ezért az UV sugárzás rövid távú káros hatása ezeken a területeken jelentkezik. Megnyilvánulása: bepirosodás, viszketés, gyulladás, kötőhártya kettőzet, ún.pterygium kialakulása. Ha az UV sugarak a pupillán keresztül bejutnak a szem belsejébe, a szemlencse nyeli el a további sugarakat, legrosszabb esetben egészen az ideghártyáig jutnak el és itt okoznak maradandó elváltozásokat. Hosszú távon tehát az olyan betegségek kialakulásában játszik szerepet, mint a szürkehályog vagy a makuladegeneráció, mely az éles látás központját érinti.
Egy megfelelő napszemüveg a 100%-os UV védelem mellett kellemes színeket biztosít és kellően vastag lencséi vannak. Ez utóbbi több dolog miatt is fontos. A piaci napszemüvegek vékony lencséi ugyanis nem képesek jól szűrni az erős UV sugárzást, ráadásul viselés közben a meleg hatására eldeformálódnak. Ez pedig torzítja a látott képet. Ezt a viselője úgy éli meg, hogy szédül, fáj a feje a szemüvegben, nem tudja megítélni a tárgyak távolságát egymástól, gödröket vagy dombokat lát az egyenes járda helyett. Ráadásul a vékony lencse pár nap alatt megkarcolódik, ami szintén jelentősen befolyásolja a látásélményt. Másik hátránya a keret rossz minősége. Műanyag kereteknél ez abban nyilvánul meg, hogy rendkívül törékeny és nem lehet beállítani a viselője arcához. Tehát vagy állandóan csúszkál az orron, vagy túl szoros és nyomja a fül mögötti területet. Fém keretek esetében pedig gyakran allergizáló anyagokat tartalmaz, ami az izzadtsággal keveredve bőrproblémákat, viszketést, bőrpirosságot okoz. Rövid az élettartamuk, ez abban is megnyilvánul, hogy javítani egyáltalán nem lehet őket. Ezzel szemben az optikákban kapható valamennyi napszemüveg megfelel az Európai Uniós normáknak, garantálja mind a keret, mind a lencsék minőségét és tulajdonságait.