Znova jedna aktuálna téma: Suché oči
Suché oči sú dnes jedným z najviac spomenutých pojmov a pre monhých z nás sú známe aj ich nepríjemné príznaky. V posledných desaťročiach sa bezpochybne zmenili naše požiadavky na videnie, oveľa viac pracujeme na blízko, s počítačmi a ďalšími elektronickými zariadeniami, čo môže mať vplyv na to, že čoraz viac z nás má problémy so suchými očami. Poďme sa pozrieť na to, aké sú príčiny, typické príznaky a možné riešenia.
Zloženie sĺz
Na povrchu rohovky a spojivky sa nachádza slzný film, ktorý sa skladá z troch vrstiev. Každá vrstva má svoju vlastnú funkciu. Vonkajšiu vrstvu tvorí tukový film, ktorý zabraňuje rýchlemu odparovaniu vodnej vrstvy, nachádzajúcej sa pod ním. Vodná vrstva obsahuje zložky dôležité pre bunky rohovky, ako napr.kyslík. Vnútorná vrstva zaisťuje dobrú priľnavosť slzného filmu.
Produkcia sĺz
Najväčšiu časť produkuje slzná žľaza, menšiu časť prídatné slzné žľazy. Stabilná slzná vrstva sa vytvorí len vtedy, ak všetky žľazy, podieľajúce sa na výrobu, fungujú správne, mrkací reflex je neporušený a viečky sú zdravé. Keby sme teda nežmurkali, povrch oka by vyschol a to by viedlo k poškodeniu povrchu rohovky. Samozrejme existuje aj odvodný systém sĺz, ktorý zaisťuje ich odtok . Tieto dva systémy – produkcia a odvod – fungujú synchronizovane.
Funkcia slzného filmu
- má antibakteriálny účinok
- živí rohovku
- zavĺhčuje povrch oka
- pomáha pri odstraňovaní nečistôt
- udržiavanie zdravej rohovky a stimulácia pri hojení rán
Príčiny suchého oka
- naruší sa rovnováha medzi produkciou a sekréciou sĺz
- porucha stability slzného filmu –nadmerné odparovanie sĺz
- nedostatočné žmurkanie
- znížené fungovanie slznej žľazy
- nedostatočné množstvo slznej tekutiny alebo nesprávne zloženie sĺz
Rizikové faktory
Častejšie sa vyskytuje u starších ľudí, keďže časom oko produkuje menej sĺz. Suché, prašné, zafajčené prostredie ako aj klimatizačné jednotky majú negatívny vplyv na naše oči. Práca s počítačom znižuje frekvenciu žmurkania, dôsledkom toho sa oči vysušia. Niektoré lieky môžu mať za vedľajší účinok zníženú tvorbu sĺz. Predisponujúcim faktorom môže byť aj samotné nosenie kontaktných šošoviek. Pacienti po prekonaní laserovej refrakčnej operácie majú často problémy so suchými očami. Niektoré ochorenia ako alergia, problémy so štítnou žľazou, Sjögrenov syndróm, sú sprevádzané so syndrómom suchého oka.
Časté príznaky
- podráždené oči
- svrbenie, pálenie
- pocit cudzieho telesa v oku
- červené, unavené oči
Možné riešenia
Cieľom terapie je zníženie sťažností pacienta a obnovenie zdravého slzného filmu. Keď je suché oko súčasťou inej choroby, najprv treba liečiť tú základnú chorobu. Žiaľ, v mnohých prípadoch sa skutočný dôvod nenájde, v tom prípade je možná iba symptomatická liečba. Zvyčajne to znamená náhradu sĺz, zriedkavejšie sa odporúča operácia – zablokujú odtokové kanáliky alebo stimulujú skeréciu sĺz pomocou liekov. Avšak najčastejšou formou liečby sú umelé slzy-očné kvapky, ktoré zavlhčujú rohovku a chránia ju. Pri ich používaní treba brať do úvahy, že aké závažné je ochorenie a ktorá vrstva slzného filmu je poškodená. Najlepšie očné kvapky sú tie, ktoré neobsahujú konzervačné látky. Na tie totiž oči reagujú veľmi citlivo a môžu spôsobiť alergické reakcie. Pri závažnejšom štádiu suchého oka sa používajú gély doporučené na nočné použitie. Tie vytvárajú vrstvu na rohovke s čím sa ale zhorší ostrosť videnia. Ako prevencia by sme sa mali vyhnúť nadmerného používania klimatizácie a dbajme na ideálnu vlhkosť v miestnostiach. Na to, aby sa slzy vytvárali prírodzene, je potrebné mať dostatočné množstvo tekutín v organizme, preto je nevyhnutné dodržiavať optimálny pitný režim .